Aktualności

Drodzy Klienci!
Z przyjemnością informujemy, że wszystkie salony Lynx Optique zostały ponownie otwarte w dniu 4 maja 2020r.
Zapewniamy, że dołożyliśmy wszelkich starań aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa podczas zakupów w naszym salonie.
Aby dowiedzieć się więcej na temat podjętych przez nas działań zapraszamy: https://www.lynx-optique.pl/salony-i-gabinety/bezpieczny-salon/
Informujemy, że do Państwa dyspozycji jest sklep online, w którym mogą dokonać Państwo bezpiecznych zakupów.
https://sklep.lynx-optique.pl/

Zapraszamy!

Zespół Lynx Optique


Dr Gregory Caldwell w Warszawie – magazyn Optyka, numer 3(52)2018

6 kwietnia odbyło się niezwykłe spotkanie optometrystów z całej Polski zaproszonych przez Lynx Optique oraz Cooper Vision ze światowej sławy specjalistą ze Stanów Zjednoczonych – dr. Gregorym Albertem Caldwellem. Wykład odbył się w Centrum Bankowo-Finansowym w Warszawie. Tematem konferencji dr. Caldwella była „Analiza przedniego i tylnego odcinka oka u wybranych pacjentów” oraz „Nowoczesne postępowanie w przypadkach występowania suchego oka”.
Dr Gregory Caldwell jest członkiem  American Optometric Associaton AOA i American Academy of Optometry (AAO), a także dyplomatą American Board of Optometry  (ABO) oraz wieloletnim wykładowcą Pensylvania College of Optometry, z międzynarodowym doświadczeniem. Przez wiele lat pełnił funkcję nadzorującego egzaminatora Krajowej Rady Egzaminatorów Optometrii w USA, a także był wieloletnim konsultantem w ramach postępowań FDA. Jest również prezesem Stowarzyszenia Niewidomych Blair w Clearfield. Niejednokrotnie publikowany przez Optometry Times, Primary Care Optometry News itp.

 

 

Wykład oparty był na konkretnych przypadkach – schorzeniach, z którymi przychodzili do dr. Caldwella jego pacjenci. Nierzadko były to sytuacje, w których inni specjaliści nie znajdowali rozwiązania. Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, w jaki sposób optometrysta zawęża możliwe przyczyny pogorszenia jakości widzenia i jak szuka tej właściwej.

Sposób postępowania został przedstawiony w bardzo klarownej formie. Dr Caldwell położył duży nacisk na fakt, że ponieważ 70% mocy skupiającej oka jest w rogówce, niewielkie jej dysfunkcje przekładają się na różnego rodzaju dyskomforty widzenia. Trudny do zdiagnozowania stożek tylnej powierzchni rogówki może powodować rozmycie obrazu, a nawet artefakty, z uwagi na niewielki pojawiający się  astygmatyzm nieregularny. Ten rodzaj astygmatyzmu może być również wywołany przez skrzydlik narastający na rogówkę. Dr Caldwell opowiedział o metodach leczenia dysfunkcji rogówki i pokazał na filmach jak przebiega zabieg przeszczepu rogówki.
Analiza przedniego odcinka oka przedstawiona została w oparciu o przykłady ośmiu pacjentów.
Tylny odcinek oka dr Caldwell omawiał przede wszystkim w oparciu o przypadki krótkowzroczności degeneracyjnej. Bardzo interesującym był ten obrazujący wypukłość na tylnym biegunie. Wypukłość ta kształtem przypominająca „stożek rogówki”, powodowała  patologiczne zwiększenie długości gałki ocznej.

Innym bardzo ciekawym przypadkiem była pacjentka z AMD z ostrością wzroku poniżej 0,01, która opowiadała o halucynacjach wzrokowych. Pojawiają się one często u osób słabowidzących, jako obrazy uwalniane, zapisane w przeszłości w korze skroniowej.

W drugiej części swojego wykładu dr Caldwell opowiadał o najnowszych metodach postępowania w coraz częściej występującej dolegliwości, jaką jest zespół suchego oka. Zwrócił uwagę na fakt, że często niepowodzenie leczenia schorzeń wynika z tego, że zastosowana metoda nie jest dostosowana do stopnia zaawansowania choroby. W przypadku suchego oka w stanie lekkim wystarczy stosowanie wysokiej jakości sztucznych łez oraz ciepłych i wilgotnych kompresów. Dr Caldwell pokazał opatentowaną maskę Brudera, której zaletą jest antybakteryjność, 20-sekundowe przygotowanie i długie utrzymanie ciepła i nawilżenia. W leczeniu zaawansowanych stanów zespołu suchego oka, a także innych schorzeń oka, w Stanach Zjednoczonych już od kilku lat stosowana jest błona owodniowa, która pomaga tkankom wrócić do pierwotnej struktury.

Gościem drugiej części konferencji był dr Wojciech Kida – absolwent Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu, obecnie Professional Manager w firmie Cooper Vision, jednocześnie od wielu lat prowadzący własną praktykę optometryczną. Dr Kida w niezwykle ciekawy sposób, okraszony dużą ilością dobrego humoru, opowiadał o metodach radzenia sobie z coraz częściej występującym cyfrowym zmęczeniem wzroku oraz o nadal lekceważonej, zwłaszcza podczas stosowania soczewek kontaktowych, a bardzo istotnej, korekcji astygmatyzmu. Podkreślił, że skorygowanie astygmatyzmu często wystarcza, aby znacząco podnieść komfort pracy przy komputerze, a także jakość widzenia na duże odległości, np. podczas prowadzenia samochodu.

Konferencja dr. Caldwella cieszyła się dużą aprobatą ze strony uczestników. Wydarzenie zorganizowane przez Cooper Vision i Lynx Optique pozwoliło optometrystom poszerzyć wiedzę o nieznane dotąd przypadki, co spotkało się z ogromnym uznaniem. Zadowoleni uczestnicy wyrażają się bardzo pochlebnie o wydarzeniu i czekają z niecierpliwością na kolejne konferencje.

Jolanta Maciołek
Lynx Optique

 

 

 

Opinie uczestników:

Cała konferencja była fantastycznym doświadczeniem. Szczególnie cieszy nas to, że światowej sławy optometrysta podzielił się z nami swoim doświadczeniem. Takie spotkania są dla nas bezcenną formą poszerzenia wiedzy. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych konferencji na tak wysokim poziomie.

Jolanta Maciołek, optometrystka, Warszawa

Konferencję zorganizowaną przez Lynx Optique i Cooper Vision oceniam bardzo pozytywnie. Dr Greg przedstawił nam swoją działalność optometryczną w ciekawy sposób, omawiając poszczególne przypadki, co jest cenne ze względu na możliwość pojawienia się podobnego pacjenta w naszym gabinecie. Mówił ciekawie i rzeczowo, pokazując jednocześnie większy zakres kompetencji i prac, jakie może wykonywać w USA i jakie kiedyś mogą pojawić się w Polsce.
Wojtek opowiadał również ciekawie, wtrącając niejednokrotnie zabawne dygresje, co niewątpliwie przyczyniało się do utrzymania stanu skupienia do końca prezentacji.
Moim zdaniem konferencje, sympozja i szkolenia są świetną metodą na poszerzanie swojej wiedzy, odświeżanie i ugruntowanie już zdobytej oraz przyjemną możliwością spotkania się z koleżankami i kolegami z branży optycznej.

Jacek Nocuń, optometrysta, Wrocław

Dr Gregory Caldwell podczas wykładu wprowadził nas w niesamowity i dotąd jeszcze nie do końca odkryty świat optometrii.
Mieliśmy okazję przekonać się, jak optometria wygląda w innych zakątkach świata i do czego powinniśmy dążyć w swojej codziennej pracy.
Przedstawione przypadki były nie tylko ciekawe i merytoryczne, ale również przekazane w bardzo przystępny sposób. Omawianie ich ugruntowało naszą wiedzę i poszerzyło horyzonty w zakresie diagnostyki i postępowania z pacjentem podczas praktyki optometrycznej. Wykład o problemach suchego oka ukazał nam, jak ważne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, a także otworzył przed nami nowe możliwości radzenia sobie z problemem suchości oczu. Na pewno zdobytą wiedzę niejednokrotnie wykorzystam w swojej codziennej pracy.

Dominika Olkowska, optometrystka, Warszawa

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchałam wykładu pana dr Grega Caldwell’a na temat schorzeń przedniego odcinka oka . Ogromna wiedza merytoryczna i ciekawe przypadki zostały przedstawione w niezwykle przystępny sposób.
Omówiona tematyka, m. in. suchego oka, jest bliska każdemu optometryście, dlatego też zdobytą wiedzę na pewno wykorzystam w codziennej pracy z pacjentem.

Katarzyna Krawczyk, optometrystka, Lublin